vraveia 2pseΟλοκληρώθηκαν με επιτυχία οι 2οι Πανελλήνιοι Αγώνες Θεατρικών Εργαστηρίων που διοργανώθηκαν από το Θ.Ε.Σ.Μα στο κινηματοΘΕΑΤΡΟ Πάνθεον στη Σπερχειάδα.

Η Τελετή έναρξης των Αγώνων έγινε το Σάββατο  28 Σεπτεμβρίου 2019 με το τιμητικό αφιέρωμα στη σπουδαία ηθοποιό Μαίρη Ραζή και στη συνέχεια με την Κεντρική σκηνή του Θ.Ε.Σ.Μα να παρουσιάζει εκτός συναγωνισμού το έργο του Tennesse Williams «Ξαφνικά πέρσι το καλοκαίρι» σε σκηνοθεσία Κ. Μέρρα. Την Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου ξεκίνησε το διαγωνιστικό μέρος και ολοκληρώθηκε το Σάββατο 5 Οκτωβρίου.

Το διαγωνιστικό μέρος είχε ως εξής:

Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου 2019

Κορινθιακό Θέατρο ΒΑΣΙΛΗΣ ΡΩΤΑΣ (Κ.Θ.Β.Ρ), «Τα Γουρούνια τραγουδάνε ακόμα» του Γιάννη Καλατζόπουλου

 Δευτέρα 30 Σεπτεμβρίου 2019

Θεατρικό εργαστήρι Πρωτοβουλίας Πολιτών Αμφίκλειας, «Ο φίλος μου ο Λευτεράκης» του Αλέκου Σακελλάριου

 Τρίτη 1 Οκτωβρίου 2019

Όμιλος φίλων Θεάτρου Λιβαδειάς, «LEBENSRAUM – Ζωτικός χώρος» του Θανάση Τριαρίδη

 Τετάρτη 2 Οκτωβρίου 2019

Λαογραφικός Όμιλος Πολύγυρου Χαλκιδικής, «Οι Δούλες» του Jean Genet

 Πέμπτη 3 Οκτωβρίου 2019

Θεατρικό Εργαστήρι Διστόμου ΘΕΑΤΡΟΦΡΕΝΕΙΑ, «Η Δράκαινα» του Δημήτρη Μπόγρη

 Παρασκευή 4 Οκτωβρίου 2019

Θέατρο Περιγιαλίου Κεντρική σκηνή, «Ένας ήρωας με Παντούφλες» του Αλέκου Σακελλάριου

 Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2019

Θεατρικός Οργανισμός Η ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΑΥΡΙΟ, «Ξύπνα… Βασιλάκη μου» (διασκευή του έργου του Δ. Ψαθά)

Η τελετή Λήξης έγινε την Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2019 με την Νέα σκηνή Θ.Ε.Σ.Μα να παρουσιάζει εκτός συναγωνισμού την «Ελενίτσα …τσα …τσα» του Βασίλη Αναστασιάδη σε σκηνοθεσία Κ. Μέρρα.

Παράλληλα το Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου πραγματοποιήθηκε σεμινάριο θεατρικής κίνησης από τη Σχολή Χορού Μαρίας Καραπαναγιώτη

To ρόλο της κριτικής επιτροπής είχαν αναλάβει οι:

  • Χρύσα Δαπόντε (σκηνογράφος, ενδυματολόγος)
  • Ελπίδα (τραγουδίστρια)
  • Γιάννης Θηβαίος (συγγραφέ ας, μεταφραστής)
  • Πηνελόπη Πιτσούλη (ηθοποιός)
  • Νίκος Νικολάου (ηθοποιός)
  • Γιώργος Χασάπογλου (συγγραφέας)

και απένειμαν βραβεία ως εξής:

1ο βραβείο καλύτερης παράστασης

ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ

στο Θεατρικό Εργαστήρι Διστόμου ΘΕΑΤΡΟΦΡΕΝΕΙΑ για την παράσταση του έργου «Η Δράκαινα» του Δημήτρη Μπόγρη σε σκηνοθεσία Τάσου Σταθά

 2ο βραβείο καλύτερης παράστασης

ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ

στον Όμιλο Φίλων Θεάτρου Λιβαδειάς για την παράσταση του έργου «Lebensraum Ζωτικός Χώρος» του Θανάση Τριαρίδη σε σκηνοθεσία Κωνσταντίνου Δημητρέλου

3ο βραβείο καλύτερης παράστασης

ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ

στον Πολιτιστικό Σύλλογο "Απόλλων" - Θέατρο Περιγιαλίου για την παράσταση του έργου «Ένας ήρωας με παντούφλες» του Αλέκου Σακελλάριου σε σκηνοθεσία Πολυξένης Ορκοπούλου - Ξανθάκη

 βραβείο σκηνοθεσίας

Υποψήφιοι

- Κωνσταντίνος Δημητρέλος για την παράσταση του έργου «Lebensraum Ζωτικός Χώρος» του Θανάση Τριαρίδη από τον Όμιλο Φίλων Θεάτρου Λιβαδειάς

- Τάσος Σταθάς για την παράσταση του έργου «Η Δράκαινα» του Δημήτρη Μπόγρη από το Θεατρικό Εργαστήρι Διστόμου ΘΕΑΤΡΟΦΡΕΝΕΙΑ

ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ

στον Κωνσταντίνο Δημητρέλο για την παράσταση του έργου «Lebensraum Ζωτικός Χώρος» του Θανάση Τριαρίδη από τον Όμιλο Φίλων Θεάτρου Λιβαδειάς

βραβείο Α΄ γυναικείου ρόλου

Υποψήφιες:

- Ειρήνη Γουργιώτη για την ερμηνεία της στο ρόλο της Σ στο έργο «Lebensraum Ζωτικός Χώρος» του Θανάση Τριαρίδη από τον Όμιλο Φίλων Θεάτρου Λιβαδειάς

- Ελένη Ληξουργιώτη για την ερμηνεία της στο ρόλο της Δράκαινας στο έργο «Η Δράκαινα» του Δημήτρη Μπόγρη από το Θεατρικό Εργαστήρι Διστόμου ΘΕΑΤΡΟΦΡΕΝΕΙΑ

ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ

στην Ελένη Ληξουργιώτη για την ερμηνεία της στο ρόλο της Δράκαινας στο έργο «Η Δράκαινα» του Δημήτρη Μπόγρη από το Θεατρικό Εργαστήρι Διστόμου ΘΕΑΤΡΟΦΡΕΝΕΙΑ

βραβείο Α΄ ανδρικού ρόλου

Υποψήφιοι

-Σπύρος Λάμπρου για την ερμηνεία του στο ρόλο του Γ στο έργο στο έργο «Lebensraum Ζωτικός Χώρος» του Θανάση Τριαρίδη από τον Όμιλο Φίλων Θεάτρου Λιβαδειάς

- Νίκος Σταθάς για την ερμηνεία του στο ρόλο του Κώστα στο έργο «Η Δράκαινα» του Δημήτρη Μπόγρη από το Θεατρικό Εργαστήρι Διστόμου ΘΕΑΤΡΟΦΡΕΝΕΙΑ

ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ

στον Σπύρο Λάμπρου για την ερμηνεία του στο ρόλο του Γ στο έργο στο έργο «Lebensraum Ζωτικός Χώρος» του Θανάση Τριαρίδη από τον Όμιλο Φίλων Θεάτρου Λιβαδειάς

βραβείο Β΄ γυναικείου ρόλου

Υποψήφιες

- Παναγιώτα Σέγκου για την ερμηνεία της στο ρόλο της Ντόλη στο έργο «Ο φίλος μου ο Λευτεράκης» του Αλέκου Σακελλάριου από το Θεατρικό εργαστήρι Πρωτοβουλίας Πολιτών Αμφίκλειας

- Έμμυ Καγιά για την ερμηνεία της στο ρόλο της Κατίγκως στο έργο «Η Δράκαινα» του Δημήτρη Μπόγρη από το Θεατρικό Εργαστήρι Διστόμου ΘΕΑΤΡΟΦΡΕΝΕΙΑ

ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ

στην Έμμυ Καγιά για την ερμηνεία της στο ρόλο της Κατίγκως στο έργο «Η Δράκαινα» του Δημήτρη Μπόγρη από το Θεατρικό Εργαστήρι Διστόμου ΘΕΑΤΡΟΦΡΕΝΕΙΑ

βραβείο Β΄ ανδρικού ρόλου

ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΟΜΟΦΩΝΑ

στον Τάσο Σταθά για την ερμηνεία του στο ρόλο του Καρύνη στο έργο «Η Δράκαινα» του Δημήτρη Μπόγρη από το Θεατρικό Εργαστήρι Διστόμου ΘΕΑΤΡΟΦΡΕΝΕΙΑ

βραβείο επιλογής έργου

(μετά από πρόταση του κυρίου Χασάπογλου, το οποίο θα ενταχθεί στα κύρια βραβεία των Αγώνων)

ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΟΜΟΦΩΝΑ

στον Όμιλο Φίλων Θεάτρου Λιβαδειάς για την επιλογή του έργου «Lebensraum Ζωτικός Χώρος» του Θανάση Τριαρίδη

βραβείο σκηνογραφίας

Υποψήφιοι

- Κωνσταντίνος Δημητρέλος για την παράσταση του έργου «Lebensraum Ζωτικός Χώρος» του Θανάση Τριαρίδη από τον Όμιλο Φίλων Θεάτρου Λιβαδειάς

- Έμμυ Καγιά για την παράσταση του έργου «Η Δράκαινα» του Δημήτρη Μπόγρη από το Θεατρικό Εργαστήρι Διστόμου ΘΕΑΤΡΟΦΡΕΝΕΙΑ

ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ

στον Κωνσταντίνο Δημητρέλο για την παράσταση του έργου «Lebensraum Ζωτικός Χώρος» του Θανάση Τριαρίδη από τον Όμιλο Φίλων Θεάτρου Λιβαδειάς

βραβείο Ενδυματολογίας

ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΟΜΟΦΩΝΑ

στην Έμμυ Καγιά για την παράσταση του έργου «Η Δράκαινα» του Δημήτρη Μπόγρη από το Θεατρικό Εργαστήρι Διστόμου ΘΕΑΤΡΟΦΡΕΝΕΙΑ

 

βραβείο μουσικής σύνθεσης

Δεν αποδόθηκε

βραβείο μουσικής επιμέλειας

ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΟΜΟΦΩΝΑ

στους Αστέρω Κουτσουλέρη και Θανάση Τριαρίδη για την παράσταση του έργου «Lebensraum Ζωτικός Χώρος» του Θανάση Τριαρίδη από τον Όμιλο Φίλων Θεάτρου Λιβαδειάς

 βραβείο φωτισμού

Υποψήφιοι

-Δημήτρης Λεβέντης για την παράσταση του έργου «Lebensraum Ζωτικός Χώρος» του Θανάση Τριαρίδη από τον Όμιλο Φίλων Θεάτρου Λιβαδειάς

-Τάσος Σταθάς για την παράσταση του έργου «Η Δράκαινα» του Δημήτρη Μπόγρη από το Θεατρικό Εργαστήρι Διστόμου ΘΕΑΤΡΟΦΡΕΝΕΙΑ

ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ

στον Δημήτρη Λεβέντη για την παράσταση του έργου «Lebensraum Ζωτικός Χώρος» του Θανάση Τριαρίδη από τον Όμιλο Φίλων Θεάτρου Λιβαδειάς

 βραβείο κίνησης

Δεν αποδόθηκε

βραβείο χορογραφίας

ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΟΜΟΦΩΝΑ

στο Θανάση Λαζανά για τις χορογραφίες στο έργο «Τα γουρούνια τραγουδάνε ακόμα» του Γιάννη Καλαντζόπουλου από το Κορινθιακό Θέατρο ΒΑΣΙΛΗΣ ΡΩΤΑΣ (Κ.Θ.Β.Ρ)

βραβείο μακιγιάζ

ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΟΜΟΦΩΝΑ

Επί συνόλου παράστασης στο Θεατρικό Εργαστήρι Διστόμου ΘΕΑΤΡΟΦΡΕΝΕΙΑ για το μακιγιάζ στο έργο «Η Δράκαινα» του Δημήτρη Μπόγρη

βραβείο καλύτερου προγράμματος

ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΟΜΟΦΩΝΑ

στον Παναγιώτη Χονδρό - Πενταρίτσα για το πρόγραμμα του έργου «Η Δράκαινα» του Δημήτρη Μπόγρη από το Θεατρικό Εργαστήρι Διστόμου ΘΕΑΤΡΟΦΡΕΝΕΙΑ

βραβείο καλύτερης αφίσας

ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΟΜΟΦΩΝΑ

Στο Λαογραφικό Όμιλο Πολύγυρου Χαλκιδικής για την αφίσα στο έργο «Οι Δούλες» του Jean Genet

Από την επιτροπή δόθηκαν επίσης:

Έπαινος χορευτικής παρουσίας

στη Μαρία Κουτρουμπή για το χορό της στο έργο «Τα γουρούνια τραγουδάνε ακόμα» του Γιάννη Καλαντζόπουλου από το Κορινθιακό Θέατρο ΒΑΣΙΛΗΣ ΡΩΤΑΣ (Κ.Θ.Β.Ρ)

 έπαινος ερμηνείας

- στην Παναγιώτα Σέγκου για την ερμηνεία της στο ρόλο της Ντόλη στο έργο «Ο φίλος μου ο Λευτεράκης» του Αλέκου Σακελλάριου από το Θεατρικό εργαστήρι Πρωτοβουλίας Πολιτών Αμφίκλειας

-στο Νίκο Σταθά για την ερμηνεία του στο ρόλο του Κώστα στο έργο «Η Δράκαινα» του Δημήτρη Μπόγρη από το Θεατρικό Εργαστήρι Διστόμου ΘΕΑΤΡΟΦΡΕΝΕΙΑ

Τιμητική διάκριση

στο Νίκο Κουσουλό για την ερμηνεία του στο ρόλο του Λάμπρου Δεκαβάλα στο έργο «Ένας ήρωας με παντούφλες» του Αλέκου Σακελλάριου από τον Πολιτιστικό Σύλλογο "Απόλλων" - Θέατρο Περιγιαλίου

Από την Επιτροπή Κοινού αφού παρακολούθησε ανελλιπώς όλες τις παραστάσεις και παρέδωσε τη βαθμολογία της (από το 05 έως το 10), προέκυψαν τα εξής:

1ο βραβείο κοινού καλύτερης παράστασης

στο Θεατρικό Εργαστήρι Διστόμου ΘΕΑΤΡΟΦΡΕΝΕΙΑ για την παράσταση του έργου «Η Δράκαινα» του Δημήτρη Μπόγρη σε σκηνοθεσία Τάσου Σταθά, με μέσο όρο βαθμολογίας: 8.83

2ο βραβείο κοινού καλύτερης παράστασης

στον Πολιτιστικό Σύλλογο "Απόλλων" - Θέατρο Περιγιαλίου για την παράσταση του έργου «Ένας ήρωας με παντούφλες» του Αλέκου Σακελλάριου σε σκηνοθεσία Πολυξένης Ορκοπούλου - Ξανθάκη με μέσο όρο βαθμολογίας: 8.47

 3ο βραβείο κοινού καλύτερης παράστασης

στον Όμιλο Φίλων Θεάτρου Λιβαδειάς για την παράσταση του έργου «Lebensraum Ζωτικός Χώρος» του Θανάση Τριαρίδη σε σκηνοθεσία Κωνσταντίνου Δημητρέλου, με μέσο όρο βαθμολογίας: 8,29

Οι άλλες τέσσερις παραστάσεις κατατάσσονται ως εξής:

– 4η θέση: Θεατρικό εργαστήρι Πρωτοβουλίας Πολιτών Αμφίκλειας«Ο φίλος μου ο Λευτεράκης» του Αλέκου Σακελλάριου σε σκηνοθεσία Βίκυς Κουκουτσίδη

– 5η θέση: Λαογραφικός Όμιλος Πολύγυρου Χαλκιδικής, «Οι Δούλες» του Jean Genet σε σκηνοθεσία Γιώργου Διαμαντουλάκη

– 6η θέση: Θεατρικός Οργανισμός Η ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΑΥΡΙΟ Χαλανδρίτσας, «Ξύπνα Βασιλάκη» του Δημήτρη Ψαθά, σε σκηνοθεσία Βασιλικής Ξούλου

– 7η θέση: Κορινθιακό Θέατρο ΒΑΣΙΛΗΣ ΡΩΤΑΣ (Κ.Θ.Β.Ρ), «Τα Γουρούνια τραγουδάνε ακόμα» του Γιάννη Καλατζόπουλου σε σκηνοθεσία Παγώνας Τσαλπαρά

 Αγαπημένος ηθοποιός κοινού

Ο Νίκος Κουσουλός για την ερμηνεία του στο ρόλο του Λάμπρου Δεκαβάλα στο έργο «Ένας ήρωας με παντούφλες» του Αλέκου Σακελλάριου από τον Πολιτιστικό Σύλλογο "Απόλλων" - Θέατρο Περιγιαλίου

 Αγαπημένη ηθοποιός κοινού

Μετά από ισοψηφία στις:

- Γεωργία Στρωτού για την ερμηνεία της στο ρόλο της Ελένης στο έργο «Ο φίλος μου ο Λευτεράκης» του Αλέκου Σακελλάριου από το Θεατρικό εργαστήρι Πρωτοβουλίας Πολιτών Αμφίκλειας

- Ελένη Ληξουργιώτη για την ερμηνεία της στο ρόλο της Δράκαινας στο έργο «Η Δράκαινα» του Δημήτρη Μπόγρη από το Θεατρικό Εργαστήρι Διστόμου ΘΕΑΤΡΟΦΡΕΝΕΙΑ

Τους Αγώνες παρουσίασε η Φιλίτσα Καλογεράκου.

Τους Αγώνες τίμησαν με την παρουσία τους οι:

  • Ηθοποιός Οδυσσέας Σταμούλης
  • Βουλευτής Φθιώτιδας, κ. Κοτρωνιάς Γεώργιος
  • Αντιπεριφερειάρχης, κ. Αποστολόπουλος Κων/νος
  • Δήμαρχος Δήμου Μακρακώμης, κ. Χαντζής Γεώργιος
  • Αντιδήμαρχοι Μακρακώμης, κ. Κοντογεώργος Παναγιώτης & κ. Παπασάρας Ανδρέας
  • Επικεφαλής Μείζονος Μειοψηφίας και τέως Δήμαρχος Δήμου Μακρακώμης, κ. Θύμιος Παπαευθυμίου
  • Εντεταλμένη σύμβουλος κ. Λαμπρινή Ρήγα
  • Σύμβουλος μείζονος μειοψηφίας κ. Βαλιάννα Αρβανίτη
  • Καθώς και εκπρόσωποι φορέων και συλλόγων του Δήμου μας

Ευχαριστούμε τις ομάδες που συμμετείχαν, τα μέλη της κριτικής επιτροπής, τους χορηγούς επικοινωνίας (Star Κεντρικής Ελλάδας, Radio net, σκάι 100.8 mag24, fonografos, lamia report, spercheiosbridge, Σπερχειός online), τους καταστηματάρχες του δήμου για τη χορηγία του καθώς και όλους όσοι παρακολούθησαν και στήριξαν τους Αγώνες.

Και του Χρόνου!!!

xxorhg

Η ιστοσελίδα μας χρησιμοποιεί cookies για την ευκολία της περιήγησης σας. Χρησιμοποιώντας τη ιστοσελίδα αποδέχεστε την χρήση τους.