STAR Κεντρικής Ελλάδας
Μέλος του Μητρώου Επιχειρήσεων Ηλεκτρονικών Μέσων Ενημέρωσης

Με τον δεύτερο γύρο της 2ας Ιουνίου ολοκληρώνονται οι αυτοδιοικητικές εκλογές, σε όσες περιοχές δεν βγήκε νικητής από την πρώτη εβδομάδα.

Έτσι λοιπόν, οι κάτοικοι των δήμων και των περιφερειών που δεν υπήρξε νικητής, καλούνται να αποφασίσουν στον 2ο γύρο ανάμεσα στον πρώτο και τον δεύτερο της πρώτης Κυριακής 26η Μαΐου.

Πού ψηφίσουμε για το β’ γύρο των δημοτικών και περιφερειακών εκλογών

Η ψηφοφορία θα διεξαχθεί στα ίδια εκλογικά τμήματα και καταστήματα ψηφοφορίας που χρησιμοποιήθηκαν στην πρώτη ψηφοφορία (26 Μαΐου 2019), με τις ίδιες Εφορευτικές Επιτροπές, τους ίδιους Αντιπροσώπους της Δικαστικής Αρχής και τους ίδιους Εφόρους Αντιπροσώπων της Δικαστικής Αρχής. Για την υποστήριξη του έργου των Εφορευτικών Επιτροπών θα οριστεί ένας Γραμματέας.

Οι κάλπες θα είναι ανοιχτές 07:00 με 19:00

Κατά την επαναληπτική ψηφοφορία, ο εκλογέας δεν σημειώνει σταυρό προτίμησης σε κανέναν υποψήφιο Σύμβουλο, δεδομένου ότι η ψηφοφορία επαναλαμβάνεται μόνο ανάμεσα στους υποψηφίους Περιφερειάρχες ή τους υποψήφιους Δημάρχους των δύο (2) Συνδυασμών που συγκέντρωσαν τις περισσότερες ψήφους κατά την πρώτη ψηφοφορία.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ασκούν κανονικά το εκλογικό τους δικαίωμα όλοι ακόμα κι αν δεν ψήφισαν την πρώτη Κυριακή των εκλογών αλλά και ότι όλοι ψηφίζουν στα Εκλογικά Τμήματα με το διακριτικό Β που είναι για τις Δημοτικές Εκλογές.

Περιφερειακές Εκλογές 2019, 2ος γύρος:
Ο Φάνης Σπανός και ο Απόστολος Γκλέτσος στην δεύτερη Κυριακή


Δημοτικές εκλογές 2019, 2ος γύρος:
Στον δεύτερο γύρο θα αναμετρηθούν:
Καραϊσκος – Σταυρογιάννης (Λαμιέων),
Τζιαχρήστας-Λιόλιος (Δομοκού),
Ζεκεντές – Λιόλιος (Λοκρών),
Στεργίου-Αποστόλου (Στυλίδας),
Ταγκαλέγκας-Πούλου (Λεβαδέων),
Αναστασίου-Παπαβασιλείου (Θηβαίων),
Καράλη – Νταβαλούμης ( Ορχομενού),
Βάκα-Παγώνης (Χαλκιδέων),
Δημητρόπουλος-Γουρνής (Ερέτριας),
Κοντζιάς-Ευσταθίου (Ιστιαίας-Αιδηψού),
Μπουραντάς-Θωμάς (Κύμης-Αλιβερίου),
Στεργίου-Τσαπουρνιώτης (Μαντουδίου-Λίμνης-Αγίας Άννας),
Μαυρίκος-Λαμπαθάκης (Σκύρου),
Ταγκαλής – Παναγιωτόπουλος (Δελφών),
Καπεντζώνης-Φλώρος (Δωρίδας),
Μπαμπαλής-Καρδαμπίκης (Αγράφων)

 

 

 

 

Η ιστοσελίδα μας χρησιμοποιεί cookies για την ευκολία της περιήγησης σας. Χρησιμοποιώντας τη ιστοσελίδα αποδέχεστε την χρήση τους.